Telefon  +421905823239, +421905561944

Mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Máj - Jún

Mesiace, ktoré TČM spája s o srdcom a tenkým črevom. Prebúdza sa citový život, je to obdobie radosti a vládu preberá element ohňa.

 

Máj

...máj lásky čas. Takto sa hovorí v našich končinách a je to skutočne rana do čierneho. Práve v máji sa aj podľa tradičnej čínskej medicíny (TČM) začína obdobie, kedy je najviac zaťažené a ohrozené srdce. Srdce, ako centrum citov a emócií.

Jeho stav je úzko spätý so stavom krčnej a hrudnej chrbtice a ich blokácie sa môžu prejavovať aj ako problémy srdca, nemožnosť sa poriadne nadýchnuť alebo tzv. „dodýchnuť“. Preto je doporučujem pri masáži spraviť potrebné korekcie. Srdce je veľmi citlivé aj na stav horčíku v organizme, preto je dobré doplniť v strave práve horčík spolu s vápnikom a vitamínom E. Môžu to byť pšeničné klíčky, melasa, ale aj kakao, semienka a pod.

 

Bylinky v miske

 

Energetické maximum pre srdce je od 11. do 13. hodiny a naopak minimum od 23. do 1. hodiny ráno.

Srdce podľa TČM ovplyvňuje najmä funkciu tenkého čreva. Okrem toho sa prejavuje aj cez jazyk, ktorý je ohrozený a na ktorom sa prejavujú poruchy srdca.

Emócia, ktorá srdce posilňuje je radosť a v máji môžeme túto emóciu naplno rozvinúť na prechádzkach prírodou a pobytom na slniečku a čerstvom vzduchu.

 

Ako si pripraviť klíčky na každý deň?

Pšeničné klíčky sú v našich podmienkach asi najprirodzenejším zdrojom chýbajúcich látok, napr. horčíku, zinku, vitamínu E, železa, chrómu, vitamínov rady B draslíka a ďalších.

1. deň si dve lyžice pšenice (lepšia ako potravinárska je špaldová pšenica) zalejete v pohári odstátou vodou.

2. deň zalejete ďalšiu dávku pšenice a v prvom pohári vymeníte vodu.

3. deň rovnakým spôsobom začnete nakličovať tretí pohár a predchádzajúcich dvoch znovu vymeníte vodu.

4. deň budú v prvom pohári už malé klíčky a tak ich precedíte a začnete cyklus od znovu. V druhom a treťom pohári vymeníte vodu a takto stále dookola. Precedené klíčky rozmixujete s 1-2 lyžicami ovsených vločiek a trochou ovseného, ryžového alebo pohankováho nápoja alebo s mliekom. Môžete ochutiť melasou alebo medom.

Na harmonizáciu a detoxikáciu srdca je vhodné užívať aj presne na to vytvorené preparáty.

Doporučujem od DIOCHI preparát Venisfér, ktorý harmonizuje okruh srdca a podporuje výrazne aj mozgovú činnosť.

Na detoxikáciu srdca je ideálny aj balíček preparátov JOALIS od MUDr. Jozefa Jonáša, ktorý obsahuje aj preparát na očistu ciev a žíl.

 

Jún

Tento mesiac najviac zamestnáva tenké črevo, ktoré je priamo ovplyvňované srdcom, ako svojim materským orgánom. Oba orgány, srdce aj tenké črevo sú orgánmi ohňa. Tenké črevo môžeme skutočne prirovnať k piecke kde dochádza k premene formy energie. Pevná potrava je rozobratá na tie najjemnejšie čiastočky a využitá v organizme. Vstrebajú sa vitamíny, minerály a stopové prvky. Ak teda tenké črevo nie je rozladené. Problémy s metabolizmom sa prejavujú práve tu.

Aj vstrebávanie vody a oddeľovanie „kalného od čistého“ prebieha práve tu. Preto aj problémy so zápchou, či naopak hnačkou je problémom, ktorý začína v tenkom čreve.

Súčasťou tenkého čreva je aj dvanástnik, ktorý môže stáť aj za problémami s hormonálnou činnosťou, bolesťami hlavy, neschopnosťou udržať potravu. V dvanástniku sa potrava mieša s enzýmami a žlčou. Pri nedostatočnom množstve týchto štiav v dvanástniku začína kvasenie a to sa prejavuje nadúvaním. Takto slabo natrávená potrava sa následne ani v tenkom čreve nedokáže správne vstrebať a telo má problém absorbovať výživné látky. Vhodné je napríklad proti plesniam užívať jablčný ocot. Dve polievkové lyžice na 100 ml vody pol hodinu pred hlavným jedlom. Ten môže pomôcť aj pri pálení záhy, čo je tiež varovné znamenie pri problémoch s dvanástnikom.

Energetické maximum pre tenké črevo je od 13. do 15. hodiny a naopak minimum o 12 hodín neskôr v noci od 01. do 03. hodiny.

Aj tenkému črevu, tak ako srdcu pomáha emócia radosti a červená farba.

Čo tenkému črevu škodí je biely cukor ! Stojí za množením plesní v čreve. Treba používať radšej skaramelizovaný cukor, ktorý nie je kyselinotvorný, ale zásaditý a nenarušuje funkciu čriev.

Pri problémoch s tenkým črevo si dávajte pozor na mliečne výrobky, ktoré spôsobujú zahlienenie. Prospešné sú len kozie mlieko, žinčica a cmar zo srvátky.

 

Výroba karamelu

1 kg cukru dáme do hlbokého hrnca a necháme skaramelizovať. Musí sa rozpustiť a byť hnedý, no pozor na pripálenie. Ešte do tekutého karamelu prilejeme opatrne vriacu vodu a necháme karamel rozpustiť. Vody pridáme na kilo cukru asi 800 ml až liter. Dostaneme krásny hnedý sirup. Komu sa chce, môže karamel nechať vychladnúť na kovovom podnose a potom si ho nasekať na kúsočky. Narobí sa pri to ale dosť neporiadku.

Preparáty na detoxikáciu: Pri problémoch v tenkom čreve pomáha Chlorela, ktorá dokáže likvidovať plesne v tráviacom trakte, tiež Aloe Vera vo forme čistého gelu.

DIOCHI ponúka fantastický IntocelSagradin, preparáty harmonizujúce meridián tenkého čreva.

Aj JOALIS ponúka celé spektrum preparátov na očistu črevnej steny a aj inervácie čreva.

 

Poradenstvo v oblasti detoxikácie tela,
zmena životného štýľu.